אלהא דרבי מאיר ענני

YESHIVA-SECTION5
אם ביקרתם בקברו של רבי מאיר בעל הנס או שיצא לכם לקרוא או לשוחח עם מישהו על רבי מאיר ועל סגולותיו, ייתכן מאוד ששמעתם את המשפט "אלהא דמאיר ענני" ואולי אתם תוהים לעצמכם מה המשמעות של המשפט הזה ומאין הוא מגיע. על פי המסורת בכל עת בה אדם נמצא בצרה, עליו לומר בדיוק את המשפט הזה ולהינצל. הדברים דומים לאדם שנמצא בשעת קושי, מחסור או צרה ופונה לאלוהים שיעזור לו, מבקש רחמים או מבקש הצלה ונס. על פי המסורת שהתפתחה סביב קדושתו ומעמדו של רבי מאיר, את כל זה מרכז המשפט הפשוט "אלהא דמאיר ענני".

שתפו את הפוסט:

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב email
שיתוף ב whatsapp

הסיפור שמאחורי האמרה

רבי מאיר בעל הנס היה גדול התנאים בדורו, דור שני בישראל לאחר החורבן והיה נשוי לברוריה. עם הכיבוש הרומי של ישראל, נתפסו בני משפחתה של ברוריה, הוריה הוצאו להורג ואחותה נשלחה על ידי הרומאים לבית המאסר. ברוריה אחותה, דאגה לה מאוד וביקשה מבעלה רבי מאיר שישתדל בהצלתה.

ולסיפור האמרה עצמו

ואכן, ניסה רבי מאיר לשחד את השומר בכניסה לבית המאסר כדי לשחרר את אחות ברוריה מהמקום, אבל השומר טען בפניו שאם יתגלה שחסרה אישה במקום, הוא יוצא להורג. רבי מאיר הציע לו שק של כסף שמחצית ממנו ייקח לעצמו ואת המחצית השנייה יחלק לקציני הצבא הרומי האחרים כדי שלא יענישו אותו. לכששאל אותו השומר מה יעשה כשייגמר הכסף, ענה לו רבי מאיר "אמור אלהא דמאיר ענני ותינצל".

אמונה, קדושה ואמת

כשהטיל השומר ספק בטענתו, הציע לו רבי מאיר לנסות את העניין עם הכלבים שהיו באזור. רבי מאיר ניגש לכלבים והשליך עליהם עפר וכשאלו החלו לרדוף אחריו, צעק רבי מאיר אלהא דמאיר ענני והנה הכלבים נסוגו לאחור. השתכנע השומר בדבריו ושחרר את אחות ברוריה מבית המאסר. זוהי האמרה, זהו הסיפור וזוהי האמת.

אלהא דרבי מאיר ענני

קראו עוד -

Hachzaka

ישיבת רבי מאיר בעל הנס

החיפוש אחר ישיבה טובה שבאמת תגדיל ותפתח את הלב ואת הראש הוא חיפוש אינסופי ומורכב. כל מי שחי ונושם את התחום הזה יודע שלבחור את הישיבה הנכונה, עבורו ועבור ילדיו, זה לא דבר פשוט. לכן, אם גם אתם נמצאים היום בנקודה הזאת, הגיע הזמן שתכירו את ישיבת רבי מאיר בעל הנס. המוסדות של הישיבה שוכנים, כפי שאתם בוודאי יודעים, על קברו של התנא רבי במאיר בעל הנס בעיר טבריה והם אלה שאחראים בפועל על החזקת קדושת הקבר. הישיבה שייכת למוסדות "אור תורה" והיא נוסדה על ידי רבי משה קלירס למען מטרה אחת נעלה וחשובה: העמדת דורות של לומדי תורה. העמדת עובדי ה' והפצת התורה בדרך הקדושה והנכונה ביותר בעיר הקודש טבריה. מעניין לראות כיצד מאז הקמת הישיבה ועד היום, גדלו בה אלפים רבים של תלמידים מגיל נערות ועד גיל זקנה, כך שאם גם אתם מחפשים את המקום הנכון ללמוד בו להשכיל, אין ספק שאופציה כמו ישיבת רבי מאיר בעל הנס באה בחשבון.

Hachzaka

יום פטירת רבי מאיר בעל הנס

אחד מגדולי התורה שאי אפשר להתעלם מהם, היה כמובן רבי מאיר בעל הנס. חריפותו וחוכמתו היו ידועות למרחקים, ולמעשה, מספרים שאפילו האנשים שהקיפו אותו לא תמיד ירדו לסוף דעתו לגבי כל סוגיה, דבר ועניין. האהבה הגדולה שלו בחיים הייתה כמובן לתורה, אך במקביל, הוא ראה בעשיית מלאכה פעולה שמביאה לברכה מאת הבורא. הוא היה אדם עניו ונעים הליכות, כך שזה לא פלא שכאשר הגיע יום פטירת רבי מאיר בעל הנס, הוחלט כמובן לקבור אותו בצורה מכובדת ביותר. כיום הקבר שלו נמצא, כפי שגילה לנו האר"י הקדוש, נמצא בטבריה, ולאחר שקברו נהרס ברעידת אדמה, הוא כמובן נבנה מחדש. המקום מספק מקור לסגולות ואנשים מכל קצווי הארץ מגיעים להתפלל, לבקש ולהתחנן בפני הבורא באותה נקודה ביותר – הנקודה בה קבור רבי מאיר בעל הנס.